Головна » Статті » Поради логопеда та дефектолога

Розвиток рухливості органів артикуляційного апарату
РОЗВИТОК РУХЛИВОСТІ ОРГАНІВ АРТИКУЛЯЦІЙНОГО АПАРАТУ - ВАЖЛИВИЙ КРОК НА ШЛЯХУ ДО ПРАВИЛЬНОГО МОВЛЕННЯ

Однією з причин порушення звуковимови у дітей може бути недостатня рухливість органів мовлення: язика, губ, щелепа та мякого піднебіння. Порушення рухливості цих органів (малорухливість) тягне за  собою нечітку, гугняву (з носовим відтінком), шепеляву, змазану вимову  різних звуків.
 Таким чином, важливе місце на шляху розвитку правильного мовлення  повинна займати, так звана, артикуляційна гімнастика. Метою її є – відпрацювання правильних, чітких рухів органів мовлення, необхідних для правильної вимови звуків.
Починати цю роботу слід задовго то того, як дитина навчиться говорити. Велику помилку роблять ті батьки, які протягом тривалого часу продовжують перетирати своїм дітям супи, перекручують м’ясо на м’ясорубці. Перетираючи їжу, Ви не допомагаєте дітям, а навпаки, затримуєте розвиток рухливості артикуляційного апарату. Багато батьків скаржаться на те, що їх малюки погано жують. Їм важко зїсти такі фрукти та овочі, як морква, яблуко, огірок.
        Для того, щоб розвинути рухливість органів артикуляційного  апарату, тренувати  й  укріпити м'язи щок та язика небхідно обовязково давати дитині  жувати такі продукти, як:

• cкоринки хліба
  • сухарики
  • сушені фрукти (чорнослив, курагу, ізюм)
  • тверді фрукти (яблуко, груша)
  • тверді овочі (морква, огірок)
  • шматочки вареного м'яса.

Часто буває так, що дитина наслідує неправильне мовлення дорослих чи  однолітків. Тому намагайтеся робити так, щоб дитина чула правильне, чітке, емоційно оформлене мовлення. Слід пам’ятати, що від самого народження  малюк навчається рідній мові. Тому слідкуйте за своїм мовленням: не говоріть швидко, чітко вимовляйте усі звуки, проявляйте емоції під час розповіді. Не "сюсюкайте” з дитиною, аджеї й буде набагато приємніше, якщо Ви будете спілкуватися з нею, як з дорослою.
Недоліки звуковимови можуть виникати внаслідок слабкості м’язів язика, губ або через порушення координації рухів, що проявляється  в невмінні виконувати язиком чи губами точні цілеспрямовані рухи. Тому не слід чекати, а вже у дошкільному віці потрібно проводити спеціальну артикуляційну гімнастику, яка спрямована на розвиток рухливості мовних органів, чіткості та скоординованості їх рухів.

Артикуляційні вправи

1.«Посмішка» - розтягнути губи в посмішці, утримувати в такому положенні  5-10 секунд.
2.«Лопатка» - відкрити рота, широкий, розслаблений язик покласти на нижню губу, утримувати 5-10 секунд.
3.«Годинник» - відкрити рота, висунути язик і рухати ним вправо-вліво. Слідкувати за тим, щоб язик не облизував губи.
4.«Голочка» - відкрити рота. Висунути язик якомога далі вперед, напружити м’язи, зробивши його вузьким. Утримувати 5-10 сек.
5.«Неслухняний язичок» - широкий, розслаблений язик покласти на нижнюю  губу й «пошльопати» по ньомуверхньою губою промовляючи: «пе-пе-пе».
6. «Кицька сердиться» - відкрити рота, кінчик язика притиснути до нижніх  зубів із внутрішньої сторони,  вигинати язик гіркою  до зіткнення з верхніми   зубами, не відриваючи від нижніх зубів. Потім розслабити його і опустити  вниз.
7.«Гірка» - відкрити рота, кінчик язика притиснути до нижніх зубів, вигинати язик гіркою; утримувати 5-10 секунд.
Категорія: Поради логопеда та дефектолога | Додав: Clip (15.10.2013)
Переглядів: 1009 | Рейтинг: 5.0/1

[09.05.2024]  День Європи (7)
[08.05.2024]  День пам'яті та примирення (7)